14 maj 2011

oko za oko

ostatnio miałam "dyskusję" z pewna osoba, która zażarcie broniła prawa do osądzenia i skazania terrorystów, seryjnych morderców. Siedzenie wygodnie w więzieniu, nawet 200 lat za to, że sie zamordowało kogoś nie wydaje mi się sprawiedliwe,
ale tez nie wiem czy oko za oko ząb za ząb jest sprawiedliwe, słuszne i zbawienne...
Nigdy nie znajdziemy złotego środka i nigdy kara nie wynagrodzi bliskim straty a ofierze zadośćuczynienia.
to NIGDY jest okropnie bezwzględne

PS. Moralio, dzięki

7 komentarzy:

anabell pisze...

Beatko, być może czasy średniowiecza były okrutne, kary nieludzkie, ale.... miały walor odstraszający.Siedzenie całe życie w więzieniu chyba nie ma sensu, nie wierzę w żadną resocjalizację.Być może jest tak,że są osoby, które powinny być skutecznie eliminowane ze społeczeństwa , bo nigdy się nie zmienią.Tylko pozostaje dylemat jak i kto ma o tym decydować.
Miłego, ;)

Iva pisze...

Bez wątpienia każdy człowiek za złe czyny powinien ponieść adekwatna karę, a najdotkliwszą za zbrodnie zabójstwa. Oczywiście 'adekwatna' wcale nie znaczy, że np. śmierć za śmieć. Raz, że prawo nie zawsze na to pozwala, a i ludzie, którzy orzekają o winie mają też różne poglądy i wiele innych jeszcze czynników. Gdyby jednak ktoś targnął się skutecznie na życie moich najbliższych, wcale nie wykluczam, że zachowałabym się jak zbrodniarz i z zimną krwią pozbawiłabym go życia. I naprawdę mało istotnie byłoby to, iż czyn ten nikomu nie przywróci życia... Nic by wtedy nie miało znaczenia. Tak sadzę.

Beata pisze...

Anabell - własnie, kto?...

Beata pisze...

Iva, tez tak myslę, że gdyby ktoś moim bliskim...

Porcelanowy Blog pisze...

Beatko, bardzo trudny moralnie i etycznie problen poruszylas... To tak naprawde wybieranie mniejszego zla, ktore juz i tak nie zrekompensuje wyrzadzonych szkod. Mysle, ze jedyne czy mozna sie kierowa w takiej sytuacji to wybor takiego rozwiazania, aby ta osoba nikogo wiecej nie skrzywdzila... Chociaz zupelnie nie czuje sie wstanie byc sedzia czy katem.

iw pisze...

Mogę tylko powiedzieć: AMEN

Mała Mi pisze...

Taa... to nigdy jest w tym wypadku jedynym możliwym określeniem...
Ja uważam, że zamiast siedzenia w więzieniach powinno się stosować roboty na rzecz społeczeństwa.. ale to znowu szereg zmian ustaw i pieniądze...


P.S. Dzięki za miłe słowa powitania :)