21 paź 2009

Emerytura

Jeśli masz około 30 lat i zarabiasz przeciętnie, najwyższy czas odkładać na przyszłą emeryturę, która prawdopodobnie będzie wynosić 60% Twoich zarobków...

Szczególnie oszczędne powinny być kobiety, zwykle mniej zarabiają niż mężczyźni. Ich kapitał zgromadzony w OFE - według wyliczeń "Rzeczpospolitej" - będzie o 30–40 proc. niższy ten zebrany przez mężczyzn. Np. obecna 40-latka może uzbierać w II filarze o ok. 70 tys. zł mniej niż jej rówieśnik. Powód? Kobiety wcześniej osiągają wiek emerytalny, poza tym np. podczas urlopów wychowawczych nie są odprowadzane składki.

Hm... Miałam, na emeryturze, odwiedzić Tribu w Tajlandii, ale chyba będę pracować do zejścia przy tablicy...

O!, jest jakieś wyjście z sytuacji...
mogę... oszczędzać?
Sposobów na oszczędzanie nie brakuje. Możliwość taką daje III filar. W jego ramach można otworzyć indywidualne konto emerytalne - korzystając z oferty towarzystw funduszy inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeń, banków lub domów maklerskich. Poza tym niektóre zakłady pracy tworzą pracownicze programy emerytalne.

Można też oszczędzać samodzielnie - np. kupując jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub polisę ubezpieczeniową, np. z funduszami kapitałowymi. Innym, bardziej popularnym sposobem jest założenie lokaty bankowej, bądź też inwestowanie na giełdzie, zakup nieruchomości, obligacji skarbowe lub dzieł sztuki czy złota.


jestem w II filarze, mogę otworzyć i III, co mi tam...w końcu świadomość, że moje filary dają pracę innym, bardziej potrzebującym, jest...
szalenie denerwująca!

34 komentarze:

zielone-buty pisze...

pamiętam, że już pierwszego dnia pracy zadzwoniono do mnie z funduszu emerytalnego.

Kasia pisze...

I dlatego wielu ludzi otwiera działalność na Ukrainie w WB czy na Arubie, bo Zus-y mniejsze i podatki. I wszystkim wali czy uzbieraja na emeryture. Jeśli ZUS gwarantuje mi 300 zł a mój filar drugi 300zł to ja podziekuję za ZUSy i filary.Wolałabym nie dawać im ani grosza dzis a na starosc szybko umrzeć.

WT pisze...

I właśnie dlatego powinno się zlikwidować obowiązek tzw. ubezpieczeń społecznych. Oraz wiek emerytalny. W ten sposób ten, kto zechce mieć emeryturę, będzie oszczędzać - a inni wszystko przepiją i w pewnym momencie palną sobie w łeb.

małgośka pisze...

Najpierw trzeba by było osądzić i skazać tego który przepuścił ZUSowskie zasoby z pensji naszych rodziców.
Teraz to utrzymujemy babcie i dziadków :)

dikejka pisze...

Nooooo...ja oszczędzam, a jakże... tak mniej więcej od 20-go każdego miesiąca, aż do najbliższej pensji:))
A tak poważnie, to rzeczywiście sytuacja na starość nie szykuje się najciekawsza. Pewnie najrozsądniej byłoby "zejść" tuż przed emeryturą, ale z drugiej strony sprawić ZUSowi taki prezent? Never! ;)))

antyfaszysta pisze...

Zamiast płącić jakieś ZUSY trzeba było pić od bodaj 25 roku życia. I zbierać butelki. Tylko ich wczęsniej nie sprzedawać na wódkę! A później to już tylko (tak od 60 r. życia) sprzedawać butelki. Będzie tego więcej niż średniej emerytury z ZUS. Jest za co pić i strzelać w łeb nie trzeba!

Za czynsz za wynajęcie budynków ZUS i oszczędzone pieniądze z kosztów ich utrzymania oraz za inne koszty związane z ZUS emerycie i renciści w tym kraju latali by co pół roku na Hawaje! Przesadzam... Do Ciechocinka! I jeździli. A ci z trzecim filarem do Nałęczowa.

Mijka pisze...

zbierać butelki?????
ożesz,trzeba było..teraz za późno..

strzelbę zakupię.

Beata pisze...

Dikejka, słusznie, nie oddamy krwawicy!
będę żyła do "wieku pampersowego" a może i dłużej!

Małgośka, dlago powinnismy sie pozwalać naszym dzieciom namnażać i rozmnażać, niech na nas pracują:)

Zielone buty - to co? wczoraj dzwonili?
Kasiu Ukrainy to ja sie trochę boję:)

Beata pisze...

Anty - az mnie brzuch rozbolał na sama myśl

Zbyszek pisze...

Tak mi tylko przyszło do głowy, że za 10 - 15 lat nawet wódka będzie w kartonach :( Ale wtedy butelka przyda się na tulipana :(

Beata pisze...

w kartonie? a fuj!

Stardust pisze...

Beata--> Co z Toba? Jakies takie powazne tematy poruszasz? chcesz zebym na zawal juz dzis zeszla? Ja mam umowe ze Wspanialym, ze to ja pierwsza umieram i tak jest dobrze:))

Beata pisze...

Poważne? a w zielonych glutach nic nie pisałaś...no, tak... to też powazny temat był...jak sie nie odwrócisz tam zadek z tyłu

mironq pisze...

Witaj Beato! Nie widzę większego sensu w odkładaniu na przyszłą wątpliwą emeryturę w państwowym systemie (I, II, III filar i IV Rzeczpospolita). Myśląc o przyszłości zarówno swojej jak i własnych odnóg od piekła robię to co lubię, czyli w wolnym czasie zajmuję się numizmatyką. I przyznać muszę, że złote czy srebrne numizmaty są dla mnie lepszą lokatą kapitału niż różnego rodzaju fundusze, a jak przy okazji cieszą oko i zachęcają do zapoznania się z historią. Jak nie dożyję emerytury - robaki będą coś z tego miały. Przy dzisiejszych zawirowaniach finansowych lepiej chyba jednak mieć wróbla w garści. Pozdrawiam :-)

Beata pisze...

taaa...mnie najlepiej wychodzi zbieranie kasztanów...żołędzie już troche za małe...

Zocha pisze...

Hehehe, i ja nie wierzę w emeryturę. Mam 31 lat. Nic dodatkowo do żadnych filarów nie dołożę! Pozdrawiam!

Beata pisze...

Zocha, dołóż, jak i ja dokładam:)

Anonimowy pisze...

Witaj Beato, według mnie system emerytalny jest absurdalny, oparty na jak to nazywam perpetuum mobile, czyli rodzaju piramidy finansowej. Dobry jedynie dla wlascicieli funduszy.
Maria Dora

slawkas pisze...

Porównanie z piramidą finansową jest bardzo dobre. Pora tylko wyciągnąć wnioski, bo z piramidy korzystają tylko Ci pierwsi. Ci na dole finansują wszystko. Czyli już wiadomo, że się zawali, i to gdzieś na nas albo nasze dzieci. Żądajmy z powrotem naszych pieniędzy i sami inwestujmy...

Beata pisze...

Sławkas, naprawdę wierzysz, że jak zażądam to mi oddadzą?

Beata pisze...

Mario Doro, masz rację, naprawdę, nie rozumiem, jak to sie stało, że to ja nie jestem włascicielem ZUSu? :)))))

Stardust pisze...

Beata--> To niesprawiedliwe ja nie pisalam o zielonych gilach czy tez glutach, ja pisalam o czerwonym nochalu jak salami. Zielone gluty pokazaly sie w komentarzach, a to juz nie moja wina:)))) :P

Stardust pisze...

Oooo teraz dopiero zlapalam o co chodzi, no ale ja tamta notke przespalam, a jak wstalam to juz byla inna. A tamta notka mi sie podobala glownie ze wzgledu na zyrafe:))))

Beata pisze...

Bidulka chorulka...jestes wytłumaczona!
ale nie chce mi się pisac już podobnej:) tamta była na specjalne zamówienie Pani eL.

zgaga pisze...

Ja się tu chyba najszybciej z Szanownego Towarzystwa dowiem, czy III filar mi coś odpali. Póki co, grzecznie płacę i staram się wierzyć w optymistyczne bajki pan Mareczka Kondrata.... Za parę lat napiszę, co i jak! Jeśli dożyję...

westfalit pisze...

Wspolczuje szczerze. Wg mnie to wyciaganie kasy na te wszystkie cholerne filary. Ciekawi mnie tylko jedno, ile tak naprawde dostana ludzie, ktorzy az tak bardzo zaufali tym filarom. Wg mnie to jedno wielkie naciagactwo.

anabell pisze...

Witaj Beato,niestety my już jesteśmy zrobieni w tzw. "jajo".Ja już jestem na emeryturze. Kolejne zmiany przepisów i cała transformacja sprawiły,że państwo zaoszczędziło na naszych emeryturach.Przepis mówiący o tym,że powinny zostać zachowane tylko dokumenty personalne likwidowanych firm, doprowadził do tego,że wielu osobom wypadła znacznie niższa emerytura niż się spodziewali.Na świadectwie pracy podawana była pensja zasadnicza i np. premia uznaniowa. Bez dokumentów płacowych ZUS zalicza swym klientom tylko i wyłącznie ową zasadniczą pensję, bez kwoty premii, a np, w mojej firmie była to najczęściej premia rzędu 35- 45%, bo były niskie płace.A w te fundusze nie wierzę. Sraciłam na Pionierze całkiem spore pieniądze. Miłego, :)

Mijka pisze...

wiecie co?to ja chyba do skrzynki zacznę zbierać i zakopię pod drzewem..


tylko nie wiem, co mam zbierać..

a wolałabym zamiast dawać zusowi i komuś tam właśnie do skrzyneczki,a zdrowotne do prywatnej kliniki.
jak podliczyłam ile bym tam miała(kiedyś odprowadzaliśmy całkiem sporo jako firma,na razie zawieszona,)i wyszło mi,że mam nowe cycki,jestem szczupła laska,mam nowe dłuuugie włosy,porcelanki hollywoodzkie na zębach,talię osy i nie wiem co jeszcze..aaa, no zdrowa jestem!
a tak?
to se mogę nowy budynek srusu zobaczyć.

a trzeci filar płaci Monsz.zobaczymy.

Beata pisze...

W tym roku powinni dostawać chyba juz pieniądze ci, którzy wpłacali na te dodatkowe filary...Hop! Hop! jest tutaj ktoś taki? Ile dali? starczy na waciki? na pampersy to każdy dostaje jak skończy 75 lat, darmowe bilety na autobus, jesli jeszcze będzie mógł sam podróżowac:)

Beata pisze...

Westfalit! Żyjesz!:) miło widzieć:)

slawkas pisze...

@Beata: Żądać żeby oddali w sensie takim, żeby przestali zabierać. Tego co zabrali już nikt nie oddda choćby i chciał, bo tego już nie ma. Na tym polega piramida finansowa :)
@Mijka: może zbierać to co zawsze się zbierało do skrzynki pod drzewem - złoto...

Beata pisze...

a kto to złoto potem kupi?

miss pisze...

jak 5 lat temu wyjeżdzałam do UK miałam w drugim filarze (hehe) kwotę x, teraz mam ok. 18% mniej, mam pytanie - czy za kilka lat jak to wszystko dociągnie do zera to czy OFE będzie mnie ścigać, żebym płaciła koszty obsługi?;)

złodziejstwo to jest, nic więcej

Beata pisze...

złodziejstwo!