15 kwi 2009

rok rodzicielstwa zastępczego

rodzina z dalekiej Australii, zapytała się mnie, jak oceniam obecny rząd...
to trudne - powiedziałam - bo nie widzę nikogo, kto mógłby zająć miejsce obecnego rządu i nikogo, kto wreszcie ruszyłby z posad nową ustawę o rodzinach zastępczych.

PRACE NAD USTAWĄ ZOSTAŁY PRZEZ RZĄD WSTRZYMANE
z powodu kryzysu chyba
chociaż
co szkodziło, żeby trwały?
nadal więc nie będzie odpowiednich programów obejmujących rodzinę zagrożoną odebraniem dziecka, rodziny zastępcze zawodowe, będą nadal miały umowy zlecenie na czas nieokreślony - bez urlopu, zwolnień lekarskich, z możliwością dostania tylko komercyjnego kredytu z banku...
szkolenia rodzin zastępczych będą nadal byle jakie
nadal będą się rozrastać domy dziecka

Rodzice dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej powinni podlegać obowiązkowi poddania się terapii rodzinnej, wspólnie z dziećmi.

Obecnie, często jest tak, że matka biologiczna posiada część dzieci w domu, inne dzieci są umieszczone w rodzinie zastępczej, sądy nie wyrażają zgody na pobyt z noclegiem w domu matki, dzieci umieszczonych w RZ – jest to krzywdzące dla tych dzieci, rodzi poczucie krzywdy, niesprawiedliwości i nie jest logiczne, powoduje frustrację, zaburzenia emocjonalne u tych dzieci, które nie mieszkają z rodzicami.

W momencie wydania postanowienia przez sąd o umieszczeniu dziecka w danej rodzinie zastępczej i jednoczesnym ograniczeniu praw rodziców, rodzina zastępcza docelowa powinna automatycznie otrzymać pisemną zgodę sądu na badanie w Poradniach Pedagogiczno-Psychologicznych, w Poradni Zdrowia Psychicznego, leczenie szpitalne. (nie może być tak, że RZ występuje do sądu o zgodę na badanie dziecka w PPP, sąd w odpowiedzi nakazuje RZ znalezienie prawnych opiekunów dziecka, RZ ponownie prosi sąd o wyrażenie zgody na przeprowadzenie badań w PPP i informuje sąd, że nie jest w stanie odnaleźć rodziców – wymiana pism trwa 4 miesiące, dziecko nie jest przebadane i nie może korzystać ze specjalistycznej opieki).

CPR, MOPSy powinny organizować bezpłatne kolonie, obozy dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych, z socjoterapią itp. Dzieci w rodzinach zastępczych czy rodzinnych domach dziecka często mają problemy w szkole, jeśli nie edukacyjne to emocjonalne. Zaburzenia w zachowaniu, niskie poczucie własnej wartości odbijają się na wynikach w nauce, na kontaktach z rówieśnikami.

KTOŚ powinien przebadać dzieci biologiczne w rodzinie zastępczej, jak praca rodziców, prowadzenie rodziny zastępczej wpłynęło na ich rozwój, spojrzenie na świat...cdn...

6 komentarzy:

druga-mama pisze...

Ustawa przed Swietami znow trafila do Sejmu,jest szansa,ze ja klepna w tym roku:)
Chociaz dopoki nie zobacze tego na pismie to nie uwierze:(
Niestety,w nowej wersji jest nadal tzw.piecza podzielona ( kodeks zaklada,ze rodzice naturalni interesuja sie swoimi dziecmi i podejmuja wazne decyzje).Zeby to zmienic,trzeba by zmienic prawo a nie zapis w ustawie.
My czekalismy OSIEM miesiecy na mozliwosc wykonania badan u Malego - sad nie wyrazil zgody nawet na wniosek szpitala,szukali biologicznego ojca i..pozbawili go wladzy rodzicielskiej.Paranoja!

Beata pisze...

trafiła, mówisz...ciekawe czy ja poprawili w tych kwestiach, które ja z Pawłem postulowałam, czyli NAJPIERW intensywna praca z rodziną, nawet do roku a dopiero zabieranie dzieci. Jak znam zycie, to nie...

Piecza podzielona to piecza popier....zdenerwowałam się.

druga-mama pisze...

Tak,najwazniejsza ma byc w tej ustawie rodzina naturalna.Ma wypasc spod opieki spolecznej w obecnej formie na rzecz "asystenta rodziny",czyli osobistego opiekuna,ktory ma pomoc rodzinie wyjsc na prosta( w niektorych powiatach juz to dziala).Umieszczenie dzieci poza rodzina to ma byc ostatecznosc.Mam nadzieje,ze tez przy okazji zmienia sie przepisy dotyczace adopcji - to skandal,zeby dzieciaki czekaly latami na uregulowanie sytuacji prawnej!
Ustawa zaklada jako priorytet zlikwidowanie zupelne domow malego dziecka w ciagu dwoch lat - KAZDY maluch ma trafic pod opieke rodzinna w razie czego.
Jakby to faktycznie przeszlo,to jest szansa wiele z tych dzieci uratowac przed smiercia emocjonalna a wtedy maja szanse..

Beata pisze...

brzmi cudownie!
oprocz szybkiej regulacji sytuacji prawnej dziecka WNOSZĘ o prawdziwie profesjonalne kursy na rodzine adopcyjną, takie same dla wszystkich gmin, powiatów itp, bo teraz to farsa czasami. Znam rodzinę, która nie przeszła w Gdyni kursu a w Wejherowie tak...

b. pisze...

dziewczyny, podziwiam Was, naprawde, czapka z glowy przed Wami...

Beata pisze...

dobra, dobra, my to dla pieniędzy robimy:)